X Gdyńskie Warsztaty dla Osób Niepełnosprawnych z Psami Asystującymi odbędą się w dniach od 7-14 października 2018 r. w Gdyni.
(więcej aktualności)


Podaruj nam swój 1%


KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ

Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie rozumienia funkcji psa asystującego ma diametralne znaczenie zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i ich rodzin, pracodawców i znajomych. Sytuacje konfliktowe, nieporozumienia a czasem wręcz działanie na szkodę osoby niepełnosprawnej najczęściej są wynikiem nieświadomości otoczenia w zakresie potrzeb i możliwości psa asystującego. Dodatkowo regulacje prawne, zamiast chronić to ograniczają swobodę osób, korzystających z umiejętności tego typu psów. Do roku 2008 osoby niepełnosprawne nie miały prawa korzystać w pełni z miejsc publicznych jeśli towarzyszył im pies. W kwietniu 2008 do Sejmu weszła Jolanta Urbańska, niepełnosprawna mieszkanka Gdańska, która otrzymała od Fundacji DOGIQ czarną labradorkę Iris. Przekonywała posłów, że pies nie jest zagrożeniem i na przykładzie Iris udowadniała, że pies asystujący w miejscu publicznym zachowuje się względem osób postronnych neutralnie. Wynikiem tej prezentacji była przełomowa zmiana w „Ustawie o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych” – został wprowadzony zapis:

Art. 20a. 1. Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych.


Od lewej Karolina Kubiś, Anna Urbańska, Aneta Graboś. Zdjęcie zrobione przed gmachem Sejmu bezpośrednio po obradach Komisji w sprawie zmiany zapisu Ustawy o psach asystujących.

<< powrót<< powrót do strony głównej

Vectra - dajemy więcej Husse, karma dla psów, karma dla kotówŚląskie Centrum Kynologiczne Gdynia moje miastoLIONS CLUB GDYNIA Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w KatowicachMPL Technology Katowice Sp. z o.o.

Przyjaciółmi Fundacji DOGIQ są  osoby, organizacje i firmy, które popierają ... (więcej)

Wolontariat to niezwykła przygoda
ale i ogromna odpowiedzialność.
Przygodą jest poznawanie nowych,
niezwykłych ... (więcej)