


X Gdyńskie Warsztaty dla Osób Niepełnosprawnych z Psami Asystującymi odbędą się w dniach od 7-14 października 2018 r. w Gdyni.
(więcej aktualności)


PROGRAM HODOWLANY
Program hodowlany został opracowany w 2001 r., w trakcie realizacji pionierskiego projektu GAJA, który miał na celu wyszkolenia pierwszego w Polsce, psa asystującego osobie niepełnosprawnej. Celem Programu Hodowlanego było pozyskanie najlepszych szczeniąt po doskonałych rodzicach, jednak w tym wypadku - najważniejszy nie był eksterier,
a cechy i predyspozycje psychiczne psa.
Założenia Programu okazały się słuszne i są realizowane do dnia dzisiejszego. Dzięki hodowcom, biorącym udział w nowatorskim projekcie, Fundacja pozyskuje psy o odpowiednim potencjale, który zwiększa prawdopodobieństwo wykształcenia psiego asystenta. Wyboru szczenięcia dokonuje doświadczony selekcjoner, który na podstawie testów behawioralnych ocenia predyspozycje psa. Jednym z najważniejszych kryteriów selekcji jest chęć współpracy z człowiekiem, odpowiedni temperament, a także umiejętność koncentracji. Zdarza się, że żadne ze szczeniąt nie spełnia wymogów stawianych przed psim asystentem. Wtedy poszukiwanie szczenięcia zmusza do podróży, której celem jest przeprowadzenie testów w miotach wskazanych przez współpracujące hodowle.
Program Hodowlany odgrywa bardzo istotną rolę w działaniach Fundacji. Bez wsparcia hodowców i zaufania, jakim obdarzają organizację żaden z projektów nie zakończyłby się sukcesem. Hodowle, które decydują się na nieprzypadkowe skojarzenia, zapewniają szczeniętom i ich matkom odpowiednie warunki hodowlane, poddają młode psy stymulacji neurologicznej – spełniają warunki przystąpienia do Programu. Hodowle, które obecnie współpracują z Fundacją to:
- Z Grodu Hrabiego Malmesbury
- Górska Fantazja
- Sweet Emilly
- Pod Jabłonią
- Cerasus
- Kociokwik
- Leminiscatus
- Salisbura
- Black and White
- Only You